Я - ЧИСТЕНЬКИЙ, Я - ГАРНЕНЬКИЙ!

 Виховання культурно-гігієнічних навичок вдома

 1-й      рівень

Дитина помічає, що забруднилася. Як уміє, доглядає власне тіло. Самотужки прагне позбутися бруду або просить допомоги. Миє руки, вмивається. Відчуває незручність від брудного, забитого слизом носа. З цікавістю досліджує властивості мила. Може довго гратися мильними бульбашками. Незграбно витирається рушником. Уміє користуватися туалетом. Намагається бути охайною. Самостійно чи з допомогою дорослих позбувається неохайності у зовнішньому вигляді. Користується серветкою, носовичком. Відчуває приємність від чистоти, неприємність від бруду.

2-й     рівень

Цікавиться, як дорослі доглядають за своїм тілом, чистять зуби. Вивчає властивості зубної паста. Намагається наслідувати дорослих і виконує хаотичні рухи, чистячи зуби. Із задоволенням миє ноги. Хоче дізнатися, як намилюють губку. За все береться сама. Часто не може зробити це досконало, розливає багато води навколо себе.

3-й     рівень

Дитина залюбки самостійно переодягається. Але може одягнути білизну навиворіт. Однак вона задоволена, що одягнула чисті речі. Дбаючи про своє волосся, причісується,як може. Дозволяє підстригати себе. Любить розглядати себе оновленою. Побачивши довгі нігті, дивується. Любить фарбувати їх. Просить дати пилочку для нігтів, наслідуючи дорослих. Маючи доступ до ножиць, може себе власноруч стригти. Як правило, зістригає волосся спереду.

Формування гігієнічних навичок у дитини в умовах сім’ї

Від виконання правил особистої гігієни значною мірою залежить здоров’я дитини. Необхідно щоденно терпляче й доброзичливо наполягати на обов’язковому і постійному виконанні дитиною правил особистої гігієни.

Ранковий туалет

Правильні навички виробляються в дитини у віці 3-4 років. Привчайте, щоб, прокинувшись уранці, вона майже одразу вставала з ліжка, тому що тривале лежання культивує лінь. Необхідно забезпечити маля особистими туалетними засобами: милом, зубною щіткою, дитячою зубною пастою, губкою, рушником, гребінцем.

Батькам необхідно подбати про стійкий табурет. Дзеркало теж повинне бути на належній висоті, щоб дитина могла себе побачити і визначити сама ступінь своєї охайності (чи забрудненості).

Догляд за порожниною рота

Основним етапом є чищення зубів зубною щіткою і пастою. Його проводять два рази на день - уранці після сніданку і перед сном. Якщо турбують захворювання ясен, то кількість чищень зубів збільшують до 3 -5 разів на день. Зубна щітка повинна бути м’якою, із закругленим щетинистим кіпцем, а голівка щітки - невеликою, щоб дістатися до усіх важкодоступних місць. Міняти її потрібно раз у два-три місяці.

Зубну пасту можна вибрати на свій смак, або, за наявності визначених проблем, за рекомендацією лікаря-стоматолога. Звичайно, зубна паста для догляду за порожниною рота повинна містити фториди, що зміцнюють емаль, карбонат кальцію і бікарбонат натрію для видалення нальоту.

Оптимальний час для чищення зубів дві-три хвилини. Застосування ополіскувачів і зубних ниток при догляді за порожниною рота зменшує руйнування зубів на 40 %.

Усе доволі просто. І насправді займає не більше десяти хвилин у день. Починаючи із 3-х років, кожні півроку потрібно, щоб дитину оглядав стоматолог. Підготуйте дитину до того, що лікар лише вилікує дірочки і заповнить їх білим розчином, що зміцнює зуби. Якщо ви підете вчасно, дитині боляче не буде.

Догляд за руками

Особливої уваги заслуговує догляд за руками. Є просте правило: руки мають бути чистими завжди. Правило просте, але виконувати його дитині дуже непросто і лише за умови постійного контролю з боку батьків вона зможе засвоїти його.

Обов’язково треба мити руки:

1.  Перед відвідуванням туалету, якщо вони брудні, і ще раз після його відвідування.

2.Перед їдою і після їди.

3.Перед сном.

Треба стежити і за довжиною нігтів: зрізають їх один раз на тиждень, користуючись окремими спеціальними ножицями для кожної дитини, особливо обережно - в кутиках.

Необхідно пам’ятати і про догляд за ногами. Дитині ноги треба мити щодня, нігті на пальцях стопи - обрізати щотижня (прямо, щоб вони не вростали в шкіру). Взуття має відповідати розміру ноги, тоді шкірі ніг не загрожуватимуть потертості й пухирі (якщо взуття завелике) або мозолі чи обмороження взимку (якщо черевики чи чобітки замалі).

Догляд за шкірою

Для щоденного догляду за дитячою шкірою важливо визначити її тип. Вона може бути нормальною, жирною, сухою і змішаного типу (наприклад, на лобі - сухою, на носі - жирною). Необхідно навчити дитину, щоб вона негайно повідомляла батьків про будь-які гнійники, почервоніння, висипи на шкірі. Важливо також привчити дітей не облизувати губи, а змащувати їх дитячим кремом або гігієнічною помадою, якщо вони дуже сухі. Батьки мають бути уважними до вибору їжі, оскільки вона може спричинити алергічні зміни на шкірі, добору одягу з певних тканин (зокрема, синтетичних), які теж часом викликають висипи на тілі.

Догляд за очима

Шановні батьки! Зверніть увагу! До лікаря-окуліста потрібно негайно звернутися, якщо в дитини:

а) почервоніла слизова очей;

б)  до ока потрапив сторонній предмет;

в)  на повіках є гнійне запалення (так званий “ячмінь”);

г)  гострота зору дитини, на вашу думку, знизилася.

       Лише батьки можуть привчити дитину не бігати з гострими предметами в руках. Якщо дитина з раннього віку добре усвідомить можливі наслідки необережного поводження з деякими іграшками (зокрема, тими, що мають гострі краї), вона не лише сама не буде брати участь у таких небезпечних іграх, а й застерігатиме своїх однолітків від цього.

Миття голови

Більшість дошкільників не люблять мити голову. Разом з дитиною визначайте температуру води. Стежте, щоб вона не була дуже високою. Дозвольте дитині брати участь в ополіскуванні волосся. Це треба робити ретельно, одночасно прочісуючи його.

Трохи про зачіску

 

До 4-5 років не слід залишати дитині довге волосся. У хлопчиків це і так зрозуміло, а от дівчаткам потрібно пояснити, що волосся ще дуже тендітне, тому ніяких “хвостиків” робити не треба. Пояснення просте: зібране і стягнуте в пучок волосся починає рідшати, особливо довкола чола і скронь. Проділ теж треба змінювати час від часу. Необхідний щоденний (зранку і ввечері) масаж волосся щіткою в різних напрямках. Він сприяє поліпшенню кровообігу, а в результаті - росту і зміцненню волосся.