Додаток

до листа Департаменту освіти і науки обласної державної адміністрації

 від 09.08.2019   3035_03.2-18

 

 

 

ДЕРЖАВНА СЛУЖБА З НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ

 

 

Сектор зв’язків із ЗМІ

та роботи з громадськістю

ГУ ДСНС України у Запорізькій області

 

 

 

ЕКСПРЕС-ІНФОРМАЦІЯ

 

 

 

Про правила безпеки під час

 

відпочинку на водних об’єктах

 

 

 

Вода є невід'ємною частиною життя на Землі. Але, на жаль, водяна стихія несе в собі велику небезпеку. Так, мабуть, ніхто не зможе заперечити, що вигляд бурхливого моря, спокійної річки або мальовничого озера захоплює, надихає і манить, а рятувальників бентежить і непокоїть. Бо саме ця не оповита стихія щороку поглинає людські життя.

 

Кількості нещасних випадків на воді чи не щодня лякає невтішною статистикою. Так, лише до початку оздоровчого періоду 2019 року на водоймах Запорізької області потонуло 7 громадян, з них – 2 дітей. Водночас, з початку червня вода забрала життя вже 40 людей, з них – 5 дітей. Завдяки оперативним діям підрозділів ДСНС, інших служб та населення з початку 2019 року вдалося врятувати життя 185 громадянам, з них – 23 дітей.

 

26 липня до Служби порятунку «101» надійшло повідомлення про подію на воді, яка сталася в с. Болгарка Приморського району.

 

В затопленому гранітному кар’єрі, рятувальниками вилучено з води тіло чоловіка без ознак життя. Ним виявився 36-річний мешканець с. Болгарка, який пішов купатись, та зник.

 

28 липня надійшло повідомлення про подію, яка сталася на Азовському морі в м. Бердянськ.

 

Як з’ясувалося в ході попереднього розслідування, в районі пляжу бази відпочинку СОТ «Мрія» відпочиваючі на березі, побачили людину без ознак життя. Медики, які приїхали на місце, констатували смерть жінки. Нею виявилася 41-річна мешканка м Дніпро.

 

31 липня від чергового Кирилівського відділу поліції надійшло повідомлення про подію на воді, яка сталася в с. Шелюги Якимівського району.

 

У водному каналі «Малий Утлюг» 30 липня місцевими мешканцями знайдено та вилучено тіло 35-річного чоловіка, мешканця смт Якимівка. Тіло загиблого передали працівникам поліції для проведення судмедекспертизи.

 

На жаль, судячи зі статистичних даних, можемо зробити висновок, що діти досить часто стають жертвами власної необізнаності. Батьки повинні розуміти, що влітку підростаюче покоління не знаходиться під наглядом вчителів в школі та цілий день належить сама собі. Дитина як молодшого, так і старшого віку потребує особливої уваги під час відпочинку на морі, річці чи іншій водоймі.

 

Небезпеку для населення області та відпочиваючих на узбережжі Азовського моря несуть водні об'єкти із загальною протяжністю берегової смуги понад 400 км, ріка Дніпро, Каховське водосховище, 108 малих річок і 849 ставків. Крім того, зрошувальні канали, в яких взагалі заборонено купатися, але громадяни навмисно наражають не лише власне життя на небезпеку, а й життя своїх дітей.

 

Дуже важливо відпочивати на пляжах, де є рятувальні станції та пости. Адже результат рятувальної операції залежить від хвилин, часто секунд.

 

Станом на 01.06.2019 року комісіями ТЕБ та НС визначено місця масового відпочинку людей в Якимівському районі – 263, Приазовському районі – 36 місць масового відпочинку людей на водних об’єктах, Приморському - 41, Вільнянському – 3, К. Дніпровському – 1, м. Бердянськ – 69, м. Енергодар - 3. Офіційними пляжами міста Запоріжжя є Центральний (Ліва та Права сторона) і Правобережний міські пляжі. До початку літнього періоду працівниками Комунального підприємства «Титан» забезпечене облаштування на пляжних зонах рятувальних постів.

 

На жаль, архіви ДСНС кожного року поповнюються трагічними випадками на воді. Кожен рік вода поглинає життя людей. Кожного вересня чиясь дитина не приходить більше до школи. А виною тому є елементарна необізнаність та нехтування правилами безпеки.

 

Чи впевнені ви, що саме ваша дитина не опиниться у цій жахливій статистиці? Тож перед тим, як відпускати її на водоймище, переконайтесь, що ваш син або донька обізнані у питаннях безпеки на воді та вправно плаває. А краще за все – завжди бути поруч із дитиною.

 

Вагоме значення має також температура води. Низька температура води викликає спазм судин шкіри та легень, довготривале скорочення дихальних м’язів, що призводить до гострих порушень дихання та серцевої діяльності, анемії мозку, яка проявляється втратою свідомості, або близьким до цього станом. У практично здорової людини при швидкому входженні у холодну воду може розвинутись холодовий шок, який іноді закінчується смертю. Подібний стан може розвинутися не лише в холодній (нижче 16-17 °С), але й достатньо теплій воді (22-26 °С), коли її температура значно відрізняється від температури тіла, що обумовлено тривалим перебуванням на сонці чи фізичними перевантаженнями.

 

Серед інших причин, що призводять до утоплення, необхідно назвати невміння плавати, втома при тривалих запливах, хворобливий стан, травми при стрибках у воду (особливо у незнайомих місцях), порушення серцевої діяльності при підводному плаванні на глибинах понад 2 м. Проте, не тільки діти не дотримуються правил поведінки на водних об’єктах. Здавалося б, цілком дорослі та адекватні люди іноді гинуть або травмуються через власну необачність. Майже половина всіх утоплень спричинені вживанням алкоголю. Вживання алкоголю на пляжах зараз, на жаль, є чи не традицією. Не дивно, що «вибухова суміш» спиртних напоїв та пекучого сонця дає свої трагічні результати.

 

Чинниками, що посилюють небезпеку при купанні, є значна швидкість течії води, коловороти, підземні джерела, що різко зменшують температуру води в обмеженому просторі, великі хвилі, можливість зіштовхнутись з плаваючими засобами. Значному зниженню ризику утоплення, не лише в звичайних, але й в екстремальних умовах, сприяє виховання в людини вольових якостей та загартування організму.

 

Тож постає нагальна потреба забезпечення належної роз’яснювальної роботи щодо навчання правил безпеки життєдіяльності на водних об’єктах серед населення області.

 

З метою запобігання травмуванню та загибелі людей внаслідок порушення елементарних правил безпеки життєдіяльності, виховання культури безпечної поведінки надсилаємо Вам експрес-інформацію та просимо сприяти проведенню інформаційно-роз’яснювальної роботи серед фахівців Вашого відомства. Давайте разом дбати про безпеку! Щиро запрошуємо до співпраці, яка є необхідною для підвищення рівня обізнаності людей щодо правил безпеки життєдіяльності. Лише разом ми зробимо життя безпечним!

 

 

Заходи безпеки при купанні 

 

• Купатися краще вранці або ввечері, коли сонце гріє, але немає небезпеки перегрівання. 

 

• Плавати у воді можна не більше 20 хвилин, причому цей час слід збільшувати поступово, починаючи з 3-5 хвилин. 

 

• Не можна пірнати у воду після тривалого перебування на сонці. При різкому охолодженні у воді настає рефлекторне скорочення м'язів, що спричиняє припинення дихання. 

 

• Забороняється входити у воду в стані алкогольного сп'яніння. Алкоголь блокує нормальну діяльність головного мозку. 

 

• Якщо немає поблизу обладнаного пляжу, треба вибрати безпечне для купання місце з поступовим ухилом та твердим і чистим дном. 

 

• У воду заходьте обережно. Ніколи не пірнайте в незнайомих місцях. 

 

• Не запливати далеко, особливо за буї, тому що можна не розрахувати своїх сил. 

 

• У водоймах з великою кількістю водоростей потрібно намагатися плисти поблизу самої поверхні води, не робити різких рухів, щоб не заплутатись. 

 

• Якщо ж руки або ноги заплуталися в стеблах, необхідно зупинитися (прийняти положення "поплавка", "спливання") і звільнитися від них. 

 

• Дуже обережно плавайте на надувних матрацах і надувних іграшках. Вітром їх може віднести дуже далеко від берега, а хвилею – захлеснути, із них може вийти повітря, і вони втратять плавучість. 

 

• Купання з маскою, трубкою і ластами потребує особливої обережності. Не можна плавати з трубкою при сильних хвилях.

 

 Не жартуйте на воді:

 

   не підпливайте під тих, хто купається;

 

               не хапайте їх за ноги;

 

               не "топіть";

 

               без потреби не кличте на допомогу і т. ін.;

 

               купання дітей має відбуватися тільки під наглядом дорослих, які добре вміють плавати;

 

   вчитися плавати потрібно під керівництвом інструктора або батьків. Навчити плавати свою дитину - обов'язок такий самий, як навчити її переходити вулицю.

 

      Впевнено триматися на воді можна навчити за 5-7 днів, і це вже перший крок до безпеки: діти тонуть не тільки в ставках і річках, але й у бочках із водою, в домашніх ваннах, залишені батьками, дорослими "буквально на одну хвилинку".

 

              Не лишайте біля води малят, вони можуть оступитися і впасти, захлинутися водою або потрапити в яму;

 

   не запливайте за обмежувальні знаки, які відділяють акваторію з перевіреним дном, визначеною глибиною, тут гарантована відсутність водовертей (чорториїв) та інших небезпек;

 

               не треба відпливати далеко від берега або перепливати водойми на заклад. Довести своє вміння плавати можна, пропливши декілька разів ту саму дистанцію вздовж берега;

 

   не наближатися до суден, човнів і катерів, які пропливають поблизу вас. Порушення цих правил залишаються головною причиною загибелі людей на воді.

 

Що робити, якщо на ваших очах тоне людина 

 

Негайно оцініть обстановку та подивіться, чи немає поруч рятувального засобу.  Ним може бути все, що збільшить плавучість людини і що ви в змозі до неї докинути. 

 

Уміння надати допомогу при нещасних випадках потрібне кожній людині. Особливо складно це робити без використання рятувальних засобів (човнів, катерів та ін.). Якщо ви кинулися на допомогу, то треба максимально враховувати плин води, вітер, відстань до берега. Наближаючись, намагайтеся заспокоїти і підбадьорити плавця, що вибився із сил. Якщо це вдалося і постраждалий може контролювати себе, він повинен триматися за плечі свого рятівника. Якщо ж постраждалий не контролює своїх дій – поводитися з ним треба жорстко, не даючи йому впасти у стан паніки.

 

 

Елементарна техніка рятування

 

Підпливши до потопаючого, треба пірнути під нього й одним із прийомів захоплення транспортувати до берега. 

 

У випадку, якщо потопаючому вдалося схопити вас за руки, ноги або шию, звільняйтеся і негайно пірнайте. Інстинкт самозбереження змусить потерпілого вас відпустити. Якщо ж він уже занурився у воду, не припиняйте спроб знайти його там.

 

Коли потерпілого витягнуте на берег, основну увагу слід звернути на колір шкіри, дихання, серцеву діяльність, рефлекси очей, ширину зіниць. Допомога надається залежно від його стану.

 

 Правила поводження під час відпочинку на водних об’єктах:

 

         1. Варто пам’ятати, що основними умовами безпеки є правильний вибір і обладнання місць для купання; навчання дорослих та дітей плаванню, суворе дотримання правил поведінки під час купання і катання на плавзасобах, постійний контроль за дітьми у воді з боку дорослих. Відпочинок на воді допускається тільки у спеціально відведених місцевими органами влади та обладнаних для цього місцях. Безпечніше відпочивати на воді у світлу частину доби. Купатися дозволяється в спокійну безвітряну погоду при температурі води не менше +18, повітря не нижче +24.

 

         2. Не лізьте у воду в незнайомому для вас місці, уникайте води із швидкою течією, не заходьте у воду напідпитку, ніколи не плавайте наодинці, особливо якщо не впевнені у своїх силах; купаючись на «дикому пляжі» чи у незнайомому місці – не пірнайте з берега, гірки, дерева; у воду слід входити неспішно, обережно пробуючи дно ногою; купатися краще там, де є рятувальні служби; особливо слідкуйте за дітьми: їхня поведінка у воді не передбачувана; до плавок потрібно прикріпляти шпильку, якщо далеко від берега судома зведе руку чи ногу, укол шпилькою допоможе відновити еластичність м’язів; утримуйтеся від далеких запливів: переохолодження – головна причина трагічних випадків. На рівнинних річках є багато ям і вирів. Вони підступно зустрічаються біля піщаних кос, під берегом, де особливо полюбляють купатися діти.

 

         3. На морі треба завжди зважати на хвилі, які можуть перевернути людину при вході у воду. Не намагайтеся плисти проти хвилі. Варто бути обережними біля водорізів. Не пірнайте з них, бо можна впасти – вони дуже слизькі від водоростей. Не запливайте за буйки! Великою бідою може обернутися пірнання на мілководді або в незнайомих місцях. У таких випадках можливі травми шийного відділу хребта з пошкодженням спинного мозку.

 

         4. Якщо човен перевернувся, головне не розгубитися. Навіть коли перекинувся, він і тоді ще певний час тримається на воді, отже, треба зберігати спокій, і до прибуття рятувальників триматися за човен, штовхаючи його до берега. Той, хто добре вміє плавати, у першу чергу повинен допомогти тому, хто не вміє, підтримувати його на плаву. Рятувати треба спочатку одного потопаючого, а потім іншого, допомогти вплав одночасно кільком людям неможливо. Під час катання дітей необхідна присутність дорослого в кожному човні. Він мусить уміти керувати судном, добре плавати, знати прийоми надання невідкладної допомоги постраждалим на воді. Основною причиною загибелі людей на воді є страх. У більшості випадків тонуть люди, котрі вміють плавати, і з самовпевненістю запливають далеко від берега. Там вони можуть потрапити у потік холодної води. Тоді починає зводити ноги і хапає корч. У цій ситуації головне – не злякатися. Треба зануритися у воду і сильно потягти рукою на себе ступню за великий палець.

 

 

 


ЗАТВЕРДЖЕНО
наказом Міністерства

 

транспорту України

 

від 19 лютого 1998 р. N 54

 

 

 

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України

 

24 березня 1998 р. за N 193/2633

 

 

 

ПРАВИЛА
безпеки громадян на залізничному транспорті України

 

 

 

1. Загальні положення

 

                1.1. Правила безпеки громадян на залізничному транспорті України (далі - Правила) визначають вимоги щодо безпеки громадян при користуванні послугами залізничного транспорту, знаходженні на території та об'єктах залізничного транспорту.

 

         1.2. Громадяни, які порушують Правила, несуть відповідальність згідно з чинним законодавством України.

 

         2.1. Пішоходам дозволяється переходити залізничні колії тільки у встановлених місцях (пішохідні мости, переходи, тунелі, переїзди тощо).

 

На станціях, де немає мостів і тунелів, громадянам належить переходити залізничні колії у місцях, обладнаних спеціальними настилами, біля яких встановлені покажчики "Перехід через колії".

 

         2.2. Перед тим, як увійти в небезпечну зону (ступити на колію), потрібно впевнитись у відсутності поїзда (або локомотива, вагона, дрезини тощо).

 

При наближенні поїзда до перону або платформи громадяни повинні стежити за звуковими сигналами, що подаються з локомотива, моторвагонного рухомого складу та іншого спеціального самохідного рухомого складу, уважно слухати оповіщення, що передаються по гучномовному зв'язку.

 

         2.3. При наближенні поїзда (або локомотива, вагона, дрезини тощо) треба зупинитись поза межами небезпечної зони, пропустити його і, впевнившись у відсутності рухомого складу, що пересувається по сусідніх коліях, почати перехід.

 

         2.4. Наближаючись до залізничного переїзду, громадяни повинні уважно стежити за світловою і звуковою сигналізацією, а також положенням шлагбаумів. Переходити колії дозволяється тільки при відкритому шлагбаумі.

 

При відсутності шлагбаума (коли переїзд не охороняється) перед переходом колії необхідно впевнитись, що до переїзду не наближається поїзд (або локомотив, вагон, дрезина тощо).

 

Пішоходам забороняється:

 

                2.5. Ходити по залізничних коліях та наближатися до них на відстань менше п'яти метрів.

 

         2.6. Переходити і перебігати через залізничні колії перед поїздом (або локомотивом, вагоном, дрезиною тощо), що наближається, якщо до нього залишилося менше ніж 400 м.

 

         2.7. Переходити колію зразу після проходу поїзда (або локомотива, вагона, дрезини тощо), не впевнившись, що по сусідніх коліях не пересувається рухомий склад.

 

                2.8. Переходити та переїжджати залізничні колії при закритому положенні шлагбаума або при червоному світлі світлофора та звуковому сигналі переїзної сигналізації.

 

                2.9. На станціях і перегонах пролізати під вагонами і перелізати через автозчепи для переходу через колію.

 

                2.10. Проходити по залізничних мостах і тунелях, не обладнаних спеціальними настилами для проходу пішоходів.

 

                2.11. Пролізати під закритим шлагбаумом на залізничному переїзді, а також виходити на переїзд, коли шлагбаум починає закриватися.

 

                2.12. На електрифікованих лініях підніматися на опори, а також торкатись до металевих проводів заземлення, які ідуть від опори до рейки.

 

                2.13. Наближатися до електропроводу, що лежить на землі, ближче ніж на 10 метрів.

 

                2.14. Підніматися на дахи поїздів, локомотивів та вагонів, а також на конструкції мостів, освітлювальних вишок тощо.

 

                2.15. Класти на рейки залізничної колії будь-які предмети.

 

                2.16. Підходити ближче ніж на 0,5 метра до краю платформи після оголошення про подачу або прибуття поїзда до його повної зупинки.

 

                2.17. Обходити вагони, що стоять на колії, на відстані менше п'яти метрів від крайнього вагона.

 

                2.18. Проходити між розчепленими вагонами, що стоять на колії, якщо відстань між ними менше десяти метрів.

 

                2.19. Сидіти на краю посадкової платформи, перону.

 

                2.20. Знаходитись на об'єктах залізничного транспорту в стані алкогольного сп'яніння.

 

                2.21. Ставити особисті речі на краю платформи, перону.

 

3. Правила безпеки пасажирів

 

         3.1. Підніматися у вагон і виходити з вагона дозволяється тільки після повної зупинки поїзда.

 

         3.2. Посадку пасажирів у вагон і вихід їх з вагона необхідно проводити тільки з боку перонів або посадочних платформ. Дітей під час посадки у вагон і висадки із вагона слід тримати за руку або на руках.

 

         3.3. Виходити із вагона під час зупинки можна тільки з дозволу провідника.

 

Пасажирам забороняється:

 

         3.4. Проїжджати на дахах, підніжках, перехідних площадках вагонів.

 

         3.5. Заходити у вагон і виходити з вагона під час руху поїзда.

 

                3.6. Висуватися з вікон вагонів і дверей тамбурів під час руху поїздів та викидати сторонні предмети (пляшки, пакети тощо) з вікон і дверей вагонів.

 

                3.7. Стояти на підніжках і перехідних площадках вагонів, самостійно відчиняти двері вагонів під час руху та на стоянці поїзда, затримувати автоматичні двері вагонів під час їх зачинення та відчинення.

 

         3.8. Проїжджати у вантажних поїздах без спеціального дозволу.

 

         3.9. Знаходитись в поїзді у нетверезому стані.

 

                3.10. Залишати дітей без нагляду дорослих на вокзалах, пасажирських платформах та в поїздах.

 

         3.11. Провозити у вагонах легкозаймисті, шкідливі і вибухові речовини.

 

         3.12. Виходити із вагона на міжколійя і знаходитись там під час руху поїзда.

 

         3.13. Стрибати з платформи на залізничні колії.

 

         3.14. Проводити на пасажирських платформах рухомі ігри.

 

         3.15. Палити у вагонах (в тому числі в тамбурах) приміських поїздів, а також у непередбачених для паління місцях вагонів пасажирських поїздів.

 

         3.16. Бігти по платформі поруч із вагоном поїзда, що прибуває або відходить, а також перебувати ближче ніж 2 метри від краю платформи під час проходу поїзда без зупинки.

 

         3.17. Підходити до вагона до повної зупинки поїзда.

 

         3.18. Без потреби самовільно зупиняти поїзд.

 

         3.19. Самостійно перевозити ручну поклажу засобами, які призначені для перевезення пошти або багажу працівниками пошти та залізниці.

 

         3.20. Розміщувати ручну поклажу в тамбурах вагона, коридорі салону, проходах купе та в проході вагона приміського поїзда.

 

                3.21. Забруднювати тамбури, засмічувати підлогу та сидіння вагонів.

                3.22. Демонтувати обладнання вагонів, псувати оббивку диванів та сидінь.